Nesnášíte umývání oken? 5 tipů, jak to změnit jednou pro vždy

Která hospodyňka by netoužila po dokonale čistých a lesklých oknech? Bohužel stačí jedna přeháňka a můžeme s jejich údržbou začít nanovo. Proto tahle činnost patří mezi ty nejméně oblíbené. Naštěstí pro vás máme pět tipů, jak ji proměnit v pohodovou a časově nenáročnou činnost, která vás bude bavit!

Tip č. 1: Zvolte správné období

Obecně bychom neměli okna umývat během velkých mrazů nebo ve chvíli, kdy venku panují tropická vedra. Důvod je prostý – ve velkých mrazech voda na oknech namrzá, zatímco horké slunce naopak vodu nebo jiný čisticí prostředek velice rychle vysušuje a vznikají viditelné šmouhy. Mytí oken nebude mít valný úspěch ani během pylové sezóny. Jen co začnete s mytím druhého okna, na tom prvním už začne ulpívat nažloutlá vrstva pylu.

Tip č. 2: Osvojte si rady našich babiček

Na trhu existuje obrovské množství nejrůznějších čističů, které slibují okna bez šmouh, vysoký lesk i odolnost vůči dešti nebo špíně. Naše babičky ale tyhle a podobné vymoženosti neznaly. I přesto dokázaly udržovat okna čistá a lesklá. Mezi osvědčené „babské rady“ patří například čištění okenních tabulí octovou vodou, která odmašťuje a dodává sklu lesk. Podobně prý funguje i silný alkoholový destilát. Na šmouhatá okna prý platí i horká voda s trochou rozmíchaného pudingového prášku. Na doleštění pak použijte staré noviny nebo děravé silonové punčochy.

myti oken

Tip č. 3: Udělejte si v mytí oken systém

Samotné mytí oken zahajte důkladným očištěním rámů a odstraněním případných hrubých nečistot (např. pavučin, prachu apod.) z okenních tabulí. Plastové rámy pak umyjte měkkým hadříkem a roztokem vody s odmašťovačem. Pokud se chcete vyvarovat chemickým prostředkům, dost dobře si vystačíte s na první pohled „obyčejnou“ párou, která patří mezi ty nejúčinnější čisticí prostředky. A přeborníkem v parním čištění je nepochybně společnost Ariete, která vůbec první parní čistič představila světu už v roce 1997. Dnes můžete vybírat z více modelů od parních mopů až po komplexní multifunkční parní čističe.

Tip č. 4: Vyzbrojte se správným pomocníkem

Na čištění oken můžete využít jak parní kachny, tak multifunkční parní čističe (např. parní mop 10v1 od zmíněného výrobce Ariete). Kachny jsou kompaktními společníky s klasickou či ohebnou tryskou, určené pro čištění a desinfekci menších ploch a hůře přístupných zákoutí. Mezi jejich největší přednosti patří snadná přenosnost, nižší váha a široké spektrum využití (např. při čištění dlaždic, spár, radiátorů, sprchových koutů, ale především při mytí oken). Multifukční parní čističe jsou o něco větší přístroje, které v sobě kombinují výhody parních mopů a kachen. Díky bohatému příslušenství je lze využít nejen k čištění oken, ale kompletní údržbě domácnosti. Mají také větší objem nádržky a vydrží proto v provozu delší dobu.

Tip č. 5: Využijte potenciál parních čističů na maximum

Abyste parnímu čištění oken neobětovali více času než je nezbytně nutné, je dobré osvojit si základní zásady používání parních čističů. Bojler pro ohřev vody nikdy nepřeplňujte! Pokud je v nádobě trochu více prostoru, pára se bude lépe tvořit a nebude docházet k tomu, že by vám z parního čističe místo ní odkapávala voda. V případě, že do bojleru nalijete horkou vodu z kohoutku, snížíte dobu nutnou k jejímu ohřevu. Můžete tak začít pracovat dříve. Je také dobré, pokud bojler čas od času vyčistíte od špíny a usazenin, které v něm mohou ulpívat.

Rady na závěr

Ještě než začnete se samotným čištěním, položte na parapet savou látku, kam bude stékat přebytečná voda s nečistotami (parapet čistěte až nakonec). Očistu oken pak začínejte u rámů oken, které zbavíte nečistot pomocí bodové trysky. Na odolnější nečistoty můžete použít i tvrdší kruhový kartáček. S důkladným čištěním okenních tabulí vám pomůže ruční hubice s mikrovláknovým návlekem. Předposledním krokem je použití speciálního nástavce na čištění oken s gumovou stěrkou. Prostřednictvím něj napařte okenní tabule a poté v pruzích směrem odshora dolů skla stírejte gumovou stěrkou. Nakonec vyčistěte parapet a užijte si výsledek své práce.

Pošlete článek známému